Tuesday, August 06, 2013

"Az Acılı İngilizce" Mehtap TV, Çınaraltı Programı, Ramazan Ümit Şimşek (77)


Bloglarımı açtığımdan beri sebatla ve bazen olumsuz duygulara karşı inatla yazmaya devam ettim. İdealizmin pençesinde kıvranmaktayım (!) ve bu sebeple olsa gerek, ütopya değil hayal satarım! Gerçi ütopyanın hedef olarak konması insanı hayallerine yaklaştırabilir; sözgelimi Türkiye'de iletişim becerilerini yeterince geliştirmemiş veya yabancı dil bilmeyen tek kişinin bile kalmadığı bir dönemi hedeflemek gibi. Bu ütopyaya ulaşmak mümkün olmasa bile, bu amaca ulaşmak azmi içinde çalışıldığı sürece, inanılmaz sonuçlara ulaşılabilir.

Bununla birlikte Ramazan Ümit Şimşek'in (fotoğrafta sağda) sunuculuğunu yaptığı, "Çınaraltı" adlı programda da dile getirdiğim gibi, 6 ayda İngilizce gibi ütopyalar hiç kimseciklere yardımcı olmaz! Ama 2 yılda iyi bir İngilizce ve sonrasında kusursuz olmaya doğru gitme hedefi, bana anlamlı gelir.

Ramazan Ümit Beyle de bir zamanlar İngilizce çalışmıştık. Okuma alışkanlığı ve hayata karşı duyarlı oluşu sebebiyle, zaten kitaplarla, filmlerle ve diğer dokumanlarla kurmuş olduğu sağlam bağlar, onunla İngilizce öğrenme yöntemleri konusunda da kolayca anlaşmamızı sağlamıştı.

Bu programda da, her programında olduğu gibi, konuğunun, yani benim yazılarımı incelemiş ve sorularını benim potansiyelimi açığa çıkaracak şekilde ve ustalıkla hazırlamıştı. Güzel soruları duyunca, ben de her zaman vurguladığım ve bazı insanlarda "Savaş Hoca'nın takıntıları (!)" dedirtmekte olan konuları dile getirdim: İngilizce ile ilgili olarak kişinin yüreğini hoplatan, yani ona çocukça bir heyecan veren hayal(ler)inin olması, bu hayallerin hedeflere dönüşmeleri ve anadile karşı da duyarlı olunması gerektiği gibi konular, en önemli olanlarıydı. Ayrıca, bir dersaneye gidilmes durumunda, bünyesinde danışmanlık sistemi olan, öğrencinin günlük hayatını planlayıp ve öğrenciyi ders dışında da kitaplar, filmler ve sesli dokumanlarla besleyen kursların tercih edilmesi gerektiğini de vurguladım.

Yabancı dil öğrenmek için kullanılabilecek araç-gereçlerin, teknolojik imkânların ve kaynakların artmış olmasının, öğretmenleri veya dersaneleri gereksiz kılmadığını da özellikle belirttim. Çünkü öğrenci, bu kaynak bolluğu içinde ne yapacağını şaşırmakta, bu kaynakları onun için ve onun yararına olacak bir şekilde yönetebilecek olan yetkin birisine gerek duymaktadır. Çünkü, yabancı dil öğretmek veya bu konuda danışmanlık yapmak, bir uzmanlık alanıdır.

Bence güzel bir söyleşiydi ve bu güzel söyleşinin mimarı, programın usta sunucusu Razamazan Ümit Şimşek'ti. Çınaraltı programının, geçmiş bölümlerine ait videolarını incelediğimde, Ümit Beyin konuklarını dikkatle seçtiğinin yeniden farkına vardım ve böyle bir programa konuk olmak bana mutluluk verdi. Ayrıca genç okurlarıma bu programı seyretmelerini; hatta seyrederken kalem defter hazırlayıp not almalarını öneriyorum. Çünkü programa davet edilen kişiler, farklı alanlardan, çevrelerden kişiler ve bu kişilerin hayatlarından alınabilecek bir çok ders var.

Yabancı dil öğrenmek konusunda, ne yazık ki ne bende, ne de başkalarında özel bir sihirli değnek veya reçete mevcut olduğundan, ben de bu konuda böyle bir şey sunamadım!

Ama sihirli değnek etkisi sunabilecek önerilerim oldu!

Programın video kaydı bana ulaştığında bloglarımda ve facebook sayfamda sizlere de sunacağım.


-------------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI

Kitabın Tanıtım Videosu
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

-------------------

No comments:

Post a Comment