Saturday, October 29, 2016

YORUCU ÖĞRENCİLER, İLGİLİ ÖĞRENCİLER VE ZORLAYICI ÖĞRENCİLER


Farabi Talks etkinliklerinden bir fotoğraf... @FatabiTalks

Öğrenciler çeşitlidirler. Fakat benim bu yazıda söz etmek istediğim 3 grup öğrenci var. Bunlardan birisi "yorucu" öğrenci grubu, diğeri “ilgili ve üçüncüsü de "zorlayıcı" öğrenci grubu.

Yorucu öğrenci grubu dersinizle ilgilenmeyen, müzmin ilgisizler grubudur. Ödevlerle veya tavsiyelerinizle ilgilenmezler. Bu durumları, elbette hiç bir zaman İngilizce öğrenmeyecekleri anlamına gelmez. Bir gün İngilizceye ihtiyaç duyacaklar veya yabancı dil öğrenmeyi seveceklerdir. Fakat o günü sizinle deneyimleyecek gibi bir hâlleri yoktur. Bu öğrenciler, derse devam mecburiyeti yoksa, derslere gelmezler. Derslere gelmek zorunda olurlarsa, hiç değilse dersi kaynatmadan sakince oturmaları da yeterlidir. Bu öğrencilerin bir kısmı ders sırasında uyuklar, bir kısmı telefonlarıyla ilgilenir ve kimileri de kitap okurlar. Bunların bir kısmının da ilerde önce ilgili öğrenci, sonra da zorlayıcı öğrenci grubuna girmeleri mümkündür.

İlgili öğrenci grubu ise, dersle ilgilenirler, asgarî düzeyde görevlerini yaparlar ve sınavlarında başarılı olurlar. Fakat bunları da, zaman içinde zorlayıcı öğrenci grubuna dahil etmezsek, asgarî çalışma alışkanlıkları ilerleyen düzeylerde yetersiz kalırlar. Çünkü ilerleyen düzeylerde bir yabancı dille, günü kurtaracak şekilde çalışmak yeterli olmaz.

Zorlayıcı öğrenci tipi ise başka bir konudur. Bu öğrenciler derslere devam ederler. Ödevlerini yaparlar ve tavsiyelerinizi uygularlar: Rutin ödevlerine ek olarak İngilizce hikaye kitapları okurlar-dinlerler, şarkılar dinlerler. Dolayısıyla yapamadıkları, anlamadıkları yerler olur. Ders ve çalışma kitaplarından, hikâye kitaplarından anlamını bulamadıkları kelimeleri, çözemedikleri cümleleri size sorarlar. Şarkılar dinleyip, yine anlayamadıkları şeyleri açıklamanızı isterler. Koridorlarda peşinizden koşarlar; çay içmek, biraz nefes almak fırsat olarak kullanmak istediğiniz teneffüsleri, ders aralarını yer-bitirirler! Olmadı size e-mail atarlar!

Yorucu öğrenciler de bizim öğrencilerimizdir. Bugün onlar için yaptıklarımız da boşa gitmez. Evde film seyretmek veya ev ahalisine ikram etmek için mısır patlattıysanız bilirsiniz. Bütün mısırlar aynı anda patlamazlar. Bir konunun yerel, sosyal, global vs. ağırlığı ne olursa olsun, Bireylerin o konuya karşı farkındalıkları aynı süreçte gelişmeyebilir, farklı zamanlarda gelişir. Bugün onlar için yaptıklarınız ilerde karşılığını bulur veya en azından ben böyle düşünüyorum. Aslında bu öğrencilerin bir kısmı da, mentorlük yapılmadıkları ve alternatif öğrenme teknikleri ve kaynaklarla tanıştırılmadıkları için yorucu birer öğrenciye dönüşmüşlerdir ve artık siz onlara rastladığınızda biraz geç olmuştur.

Zorlayıcı öğrenci grubu ise, sizi zorlarlar ve bu birlikte gelişmek anlamına gelir. Bu öğrenciler, birinci grubu oluşturan yorucu öğrenci grubu gibi, aynı sorularla gelmezler, sizi aynı şeyleri defalarca anlatmak durumunda bırakmazlar. Bunlar yeni sorularla gelir, çünkü mesafe alırlar, yeni alıştırmalar çözerler, yeni metinler, İngilizce hikâye kitapları okurlar, yeni filmler seyreder, yeni şarkılar dinlerler. Sizinle bağlantılı, ama sizden bağımsız bir şekilde, evde, toplu taşıma araçlarında, mutfakta vs. öğrenmeye devam ederler.

Zorlayıcı öğrenci grubunu doğru kaynaklarla tanıştırırsak, bunlardaki sinerji, yorucu öğrencilerin bir kısmını da, hiç değilse ilgili öğrenciler hâline getirebilir. İlgili öğrenci moduna giren öğrenciler, zamanla sizin için veya bir sonraki hocaları için zorlayıcı öğrenci grubuna dahil olabilirler.

Belki de kimi öğretmenlerin öğrencilerine hikâye kitapları, kaynaklar vs. önermeyişlerinin sebebi de budur. Çünkü öğrenciler zorlayıcı gruba dahil olursa, hep peşinizde olurlar, sizi kendi hâlinize bırakmazlar. Fakat öğrenciye mentörluk yapılmadığı ve onlara alternatif öğrenme yöntemleri ve kaynaklar sunulmadığında, zorlayıcı öğrenci potansiyeline sahip öğrenciler de yorucu öğrencilere dönüşürler.  Elbette Benim favori öğrenci grubum zorlayıcı öğrencilerdir. Hayalim, her öğrenciyi zorlayıcı öğrenci grubuna dahil etmektir!
-----------------
-------------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI

Kitabın Tanıtım Videosu
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

-------------------

No comments:

Post a Comment