Sunday, December 25, 2005

YABANCI DİL ÖĞRENMEK VE YÜRÜYEN MERDİVENLER (20)


İngilizce dil öğretmenliği yaparken en çok üzerinde durduğum konulardan biri araçların kullanımıdır. Konunun anlaşılması için öncelikle iki kavram üzerinde durmamız gerekiyor: Kişi öğrendiği dilin konuşulduğu bir ülkede yaşamıyorsa, öğrenim sürecine “yabancı dil öğrenimi” diyoruz. Eğer o dili, konuşulduğu ülkede öğreniyorsa bu sürece “ikinci dil öğrenimi” diyoruz. Dolayısıyla, iki öğrenci tipinin ihtiyaçları ve onlar için yazılan ders kitapları da farklı olmaktadır.

Bir dili, o dilin konuşulduğu ülkenin dışında “yabancı dil olarak” öğrenenler, daha sıkı bir çaba gerektiren bir süreç içine girerler. Ortamdan doğal olarak alamadıkları dil edinimini, kasetler/ CD’ler, filmler, kitaplar gibi araçlardan almaları gerekir. Bu, “su götürmez” bir mecburiyettir. Fakat öğrenciler de genellikle gramer kitaplarına sarılırlar. her şeyi “kitabi” olarak öğrenmeye çalışırlar. Halbuki, sadece ders kitapları dil havuzunu doldurmaya yetmez. Çok çalıştıkları halde, gerekli araç ve gereçleri kullanmadıkları için, yabancı dil öğreniminde, başarısız ya da verimsiz bir süreç başlar.

Eğlence için görüntülü ya da sesli araçları kullanan, kitap okumayı akıllarına getirmeyen bir çok insan, yabancı dil öğreniminde nedense sadece kitaplara sarılır ve diğer görsel-işitsel araçları kullanmazlar. İşin garip tarafı öğretmenler de bu konu üzerinde fazla durmazlar, dersanelerin ve okulların pek azında böylesi bir araç-gereç donanımı vardır. “Süper” hocalar derslere girer ve her şeyi öğrenciye tek başlarına vermeye çalışırlar.

Sadece kitaplarla yabancı dil öğrenmeye çalışan insanlar, yürüyen insanlara benzerler. Araç-gereçlerle yabancı dil öğrenen insanlar yürüyen merdivenler de ya da hareket eden bantlar üzerinde yürüyen insanlara benzerler. Hem merdivenin hızı hem de yürüyen insanın hızı bir araya gelir ve toplam/ vektörel hızı oluşturur. Havaalanlarındaki yürüyen bantlar da, bu konuda iyi bir örnektir. Bant yatay olarak hareket halindedir. Siz üzerine çıkarsınız ve sadece beklersiniz. Yürüyen bant, sizi hedefe götürür. Ama siz de bantın üzerinde yürümeye başlarsanız, sizin hızınız hareket halindeki bantın hızı bir araya gelir ve zaman kazanırsınız. Toplam/ vektörel hız aslında iki hızın toplamından da fazla olabilir. Hatta bu konuda bir de usül gelişmiştir. Yürüyen merdivende ya da hareketli bantlarda durmayı tercih eden insanlar sağa çekilir ve böylece yürümek isteyenler soldan devam ederler. Ama dil öğrenim sınıflarında öyle olmaz. Araç ve gereçlerle yabancı dil öğrenen öğrenciler ileri gitmek isteseler de sınıfın çoğu onlara yol vermez, uyumsuzluk başlar.

Yabancı dil öğrenimi sürecinde, kendi hızlarıyla yetinen insanlar, ne yazık ki daha fazladır. Halbuki çağımızda görsel ya da işitsel araçların sayısı iyice artmıştır. Her insan kendi algı şekline ve beğenisine göre bir çok seçenek bulabilir. Sözgelimi, ben internette çalışırken Fransız radyolarını dinlerim. Hem çalışmalarımı yapar hem de Fransızca havuzumu doldurmuş olurum. Yine ilgilendiğim yabancı dillerde filmler seyreder, kitaplar okurum. Taşıtlarda da mp3 çalarımdaki ses dosyalarını dinlerim. Bunlar, seminerler, hikayeler v.s gibi dokumanlardır.

Öğrenme sürecimde öğretmenlerime saygılıyımdır. Fakat, onlar olmadan da öğrenebilmek hem benim alışkanlığım hem de insan olarak hakkımdır ve bu konuda bana yardımcı olacak bir sürü araç da günümüzde mevcuttur.

Siz de sadece kendi hızınıza güvenmeyin. Çağın getirdiklerini kullanmadıkça ne kadar çağdaş olabiliriz ki?

-------------------------------
Savaş ŞENEL: İngilizce Öğretmeniİletişim DanışmanıOkunaklı-Anlaşılır Yazarlık Koçu
                           savassenel@gmail.com, savassenel@yahoo.com

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI

Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com
"Az Acılı ve Kalıcı İngilizce-Yabancı Dil Öğrenimi için Püf Noktaları" adlı Kitabın Facebook sayfası

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

-------------------

1 comment:

  1. Blogunuzu biraz daha okursam oturup plan yapmaya başlıycam mo3 çalarım hazır :) bbc yide açtım

    ReplyDelete