Tuesday, November 08, 2005

YABANCI BİR DİLİ ÖĞRENMENİN DOLAYLI YARARLARI (18)


Yabancı bir dili öğrenirken, doğrudan hedeflemediğimiz ama sonuçta kazandığımız diğer bazı yararlar da vardır. Hatırı sayılır bir süredir içinde bulunduğum yabancı dil öğrenimi ve öğretimi sürecinde, yabancı dil öğrenme etkinliğinin insanlara çok şey kazandırdığını gördüm.

Yabancı dil öğrenmek, insanın kavram bilgisini arttırır. Dil öğrenmek için okuduğunuz metinlerde, kitaplarda, dinlediğiniz kasetlerde ya da seyrettiğiniz filmlerde anadilinizde bildiğiniz kavramların yabancı dildeki karşılığını öğrenirsiniz. Bunun yanında anadilde bilmediğiniz bir çok kavramla da tanışırsınız. Bu da kavram bilginizi arttırır. Hatta dil öğrenirken ilk kez gördüğünüz kavramlarıns ayısı belli bir düzeyi aşarsa, bu durum, ana dilinizin zayıflığına da işaret edebilir. Çünkü bir çok kavramla önce anadilinizde tanışmış olmanız beklenir.

Genel kültürünüzün artması da yabancı dil öğrenmenin yan etkilerinden birisidir. Sözgelimi, meyvelerin de tavada kızartılabileceğini öğrenmek, hayatınızı kökünden değiştirmese de, farklı düşünebilme alışkanlığı verir. İnsanların bizim yaptığımız şeyleri farklı bir şekilde yapabilecekleri düşüncesine ulaşır ve yeni şeylere daha toleranslı bakabiliriz. Genel kültürümüzün artması, sohbetlerimize ve bakış açımıza yeni kazanımlar getirecektir.

Yabancı kültürlere aşina olmak da yabancı dil öğrenme sürecinin içinde ve sonunda sürekli olarak yaşanan bir durumdur. Ders kitaplarında, diğer araç ve gereçlerde yabancı kültürler hakkında da okuma parçaları, bölümler vardır. Dikkatli bir bakış açısıyla, bu bilgileri değerlendirdiğinizde, hedeflerinize hizmet edebilecek bir birikimin sahibi olabilirsiniz.

Yabancı dil öğrenmek hoşgörü ve vizyonu geliştirir. Farklı kültürleri ve ülkeleri tanımak, dünyanın bizimle sınırlı olmadığı gerçeğini bize hissettirir. Bu his, "benliğimizi kaybetmek" anlamına gelmez. Bu birkim, kendi kültürümüzü sunmak istediğimiz başka uygarlıklara nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda ipuçları verir.

Yabancı dil öğrenmek kendimize olan güvenimizi de besler. Yabancı bir dili okuyarak, yazarak ya da başka bir şekilde kullanabilmek bir ayrıcalıktır ve kendimize olan güvenimiz arıtırır.

Yabancı dil öğrenim süreci, disiplinli, sabırlı ve planlı olmayı gerektiren bir süreçtir. Disiplinli, sabırlı ve planlı olmak için çaba gösterirken kişisel eksikliklerimizle yüzleşiriz ve onları giderme gereği duyarız.

Sabırlı, planlı ve disiplinli olmak için çaba göstermek, insanı olgunlaştırır ve zenginleştirir. Bu olgunluğu ve zenginliği hayatımızın başka alanlarına da taşıyabiliriz. Sadece yabancı dil öğrenirken değil, hedef odaklı her çalışma için günlük hayatımızı gözden geçirmek ve planlama yapmak zorunda olduğumuzu görürüz.

Yabancı dil öğrenmek, daha doğrusu bir şey başarmak için çalışmak, başarılı insanlara karşı beslediğimiz saygı duygusunu geliştirir. Emeği takdir etme duygumuz daha fazla gelişir. Çünkü biz de, başarının bedel gerektirdiğini görürüz ve başarılı insanların da bir bedel ödediği gerçeğini derinden anlarız.

Kısaca, yabancı bir dili öğrenmek, bir dil öğrenmekten daha fazlasıdır.

-------------------------------
Savaş ŞENEL: İngilizce Öğretmeniİletişim DanışmanıOkunaklı-Anlaşılır Yazarlık Koçu
                           savassenel@gmail.com, savassenel@yahoo.com

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI

Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com
"Az Acılı ve Kalıcı İngilizce-Yabancı Dil Öğrenimi için Püf Noktaları" adlı Kitabın Facebook sayfası

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

-------------------

No comments:

Post a Comment