Tuesday, October 18, 2005

YABANCI DİL ÖĞRENİMİ NET BİR HEDEFE GEREK DUYAR


Yabancı bir dili öğrenmek istiyorsanız net bir hedefe yada net hedeflere ihtiyacınız vardır.Hedefsiz çalışmak, insan zihninin çalışma tarzına uygun değildir. Bir şeyi neden yaptığımızı net olarak belirlemeden, ne yazık ki zihnimiz, kalbimiz ve bilinçaltımız bize yardımcı olmayacaklardır.

İnsan beyninin, net bir hedef ya da hedefler belirlediğinde daha sıkı çalıştığı belirlenmiştir. Yabancı bir dil öğrenirken, bu çabanın bizi götürmesini istediğimiz net hedefleri belirlememiz gerekir. “Yabancı bir dili öğrenmek yararlıdır, herkes yabancı dil öğrenmelidir” gibi ifadeler net hedefler ortaya koymazlar. Fakat “Yurt dışında eğitim almak için yabancı dil öğrenmeliyim”, “Daha yüksek bir gelir için yabancı dil öğrenmeliyim” ya da “Farklı kültürleri tanımak için yabancı bir dili öğrenmeliyim” gibi ifadeler, gerçekten netleşmiş olan hedefleri ifade ederler.

Sözgelimi “İngilizce’yi sosyal tartışmalar yapabilecek seviyede ve mesleğimde yükselmek için öğrenmek istiyorum” ifadesi çok net bir hedefi ortaya koyar.

Netleşmemiş hedeflerle yola çıkıldığında, her konuda olduğu gibi yabancı dil öğrenme konusunda da yarı yolda kalmak kaçınılmazdır.

İnsan, bir konuyla kendi arasında duygusal anlamda bir bağ kurmazsa, o konuyla derinden ilgili hissetmez. Bu insanın doğasında vardır. Bu açıdan, yabancı bir dili, sözgelimi İngilizce’yi öğrenmek için kendinize özel ve sizi heyecanlandıran bir sebep bulmadığınız takdirde, ilk engelde vazgeçmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Hedef belirleme konusunda çalışma yapmak, size çok da doğal gelmeyebilir. Bizler, hedeflerin kendi kendilerine netleşmesini bekleme eğilimindeyizdir. Ama bu her zaman mümkün olmayabilir.

Bu durumda beyaz bir dosya kağıdı alıp, yabancı dil öğrenmenin muhtemel yararlarını bir liste halinde kağıda döktükten sonra, sizin için en önemli ve heyecan verici olanların altını çiziniz. Bundan sonra, olaya daha sıcak baktığınızı ve konunun sizin için daha anlamlı bir hale geldiğini göreceksiniz.

Net hedeflerinizin olması, yabancı dil öğrenme sürecinin yeter şartı değildir, ancak gerek şartlarından biridir. Başka bir ifadeyle, sadece net hedefleriniz olması, İngilizceyi veya başka bir yabancı dili öğrenmenizi garanti etmez. Ama net bir hedef veya net hedefler, her konuda olduğu gibi, bu konuda da "olmazsa olmazlar"dan dır.

-----------
Bu yazıya eşlik eden melodi: “Matsuri” Kitaro
Bu yazıyla ilgili kitap önerim: “Mirasınızı Hazırlamak” Roger Fritz
Film önerim: American Gangster (2007)
-----------------
-------------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI

Kitabın Tanıtım Videosu
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

-------------------

2 comments:

 1. Öğrencisi olduğum; öğretmenlik 'ediminden' ve 'vizyonundan' istifade ettiğim muhterem Savaş Bey'în böylesi -hem zarf hem mazruf açısından- latif bir çalışmasına tesadüf ettiğim için kendimi bir kez daha şanslı addetmekteyim... İngilizce Öğretmeni olan-olduğunu varsayan herkesin hem 'farklı' hem de 'O'nun gibi' olması dileğiyle...
  Gürkan Gergin

  ReplyDelete
 2. Anonymous4:37 AM

  merhaba

  ingilizce öğreten sayfama katkılarınız bekliyorum...


  http://www.ingilizcedilokulu.com/

  ReplyDelete